Jestem widoczny - jestem bezpieczny
Każdego roku uczniowie klas pierwszych krośnieńskich podstawówek biorą udział w projekcie realizowanym przez miasto Krosno. Dzieci noszące odblaski są bardziej widoczne, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, a to znaczy bardziej bezpieczne. W związku z sytuacją epidemiologiczną w trosce o zdrowie uczniów, spotkanie edukacyjne odbyło się bezpośrednio w szkole. Rozmowy i konkursy o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym, z uczniami tradycyjnie prowadzili krośnieńscy policjanci, strażacy i strażnicy miejscy. Uczniowie otrzymali pakiety gadżetów odblaskowych ufundowanych przez Prezydenta Miasta Krosna - breloczki LED, zawieszki odblaskowe oraz kolorowankę edukacyjną o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Patrona Szkoły
14 października obchodzimy święto edukacji, czyli Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto wszystkich osób związanych z oświatą. Społeczność naszej szkoły obchodziła w tym dniu podwójne święto – Dzień Edukacji Narodowej oraz Dzień Patrona Szkoły. Najpierw odbyła się uroczysta msza w kościele św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli. Następnie wszyscy uczestniczyli w apelu przygotowanym przez uczniów klasy VI. Zgodnie z tradycją w tym dniu przyznawane są również nagrody. Otrzymują je nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy administracji i obsługi. W tym roku nagrodę dyrektora szkoły otrzymały panie: Beata Liebner – Pirga, Jolanta Wilk, Teresa Popielarz, Agata Zajdel i Dorota Wojnarowska. Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna otrzymała pani Bogusława Kustroń. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Widowisko baletowe "Jaś i Małgosia"
12 października 2021.r uczniowie klasy II i IIIa wybrali się do RCKP na widowisko baletowe oparte na motywach baśni braci Grimm „Jaś i Małgosia”. W przestawieniu wystąpiły wszystkie grupy baletowe RCKP.
Wystąpiła również uczennica naszej szkoły Ewa Wyderka z klasy II.
„Jaś i Małgosia” to spektakl baletowy opowiadający o rodzeństwie, które pozostawione w lesie przez rodziców trafia do chatki złej czarownicy. Całe widowisko to prezentacja szeregu kolejnych zdarzeń i perypetii głównych bohaterów, którzy nie tylko próbują wydostać się z pułapki, ale również szczęśliwie wrócić do rodzinnego domu.
Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Patrona
14.10.2021 r. Dzień Edukacji Narodowej:
godz. 8:00 - dzieci przychodzą do szkoły
godz. 8:30 - msza święta w kościele (wyjście z nauczycielami)
ok. godz. 9:40 - akademia dla kl. I - III (w tym czasie klasy IV - VIII mają spotkanie z wychowawcami)
ok. godz. 10:30 - dzieci kl. I - III idą do domu (w tym dniu nie ma świetlicy szkolnej)
Tak świętowaliśmy Dzień Chłopaka
Wszystkim wiadomo, że dzień 30 września to dzień, kiedy swoje święto mają chłopcy. Klasy VI i VIIa ten nieco pochmurny dzień spędziły na wycieczce. Uczniowie wraz z wychowawczyniami wybrali się na krośnieńską starówkę, gdzie zwiedzili wystawy stałe w Muzeum Podkarpackim, które mieści się w Pałacu Biskupim przy ulicy Józefa Piłsudskiego 16. Wystawy zatytułowane były: „Historia oświetlenia” (z największą kolekcją lamp naftowych w Europie),
„Pradzieje Podkarpacia – Przeszłość Ożywiona”, „Z dziejów Krosna i regionu”, „Galeria twórców krośnieńskich XIX i XX wieku” oraz „Szkło podkarpackich hut”. Zwiedzających po muzeum oprowadzał przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał o eksponatach zgromadzonych na wystawach. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, że w muzeum znajdują się obrazy Władysława Niepokoja, artysty malarza, który pochodził z Suchodołu.
Z wizytą w szkolnej bibliotece
5 października 2021 r. uczniowie klasy I odwiedzili szkolną bibliotekę. Zapoznali się ze zbiorami przeznaczonymi dla uczniów klas młodszych i z zasadami korzystania z księgozbioru szkolnego.
Każdy uczeń otrzymał kartę biblioteczną i może już samodzielnie wypożyczać książki.
Uczniowie zapoznali się również z regulaminem szkolnego konkursu:
Tak się składa
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza do udziału w 8. Rodzinnym Konkursie "Tak się składa..."
Chcemy pokazać światu, że jesteście! Wielka rzesza fanów klockowych konstrukcji ukrywa fantastyczne budowle w zaciszu domowego ogniska. Dajemy Wam, młodzi konstruktorzy okazję do odkrycia swoich pasji i talentów - „Ja, Majka, Wojtek, Julka, Staś” jestem super i potrafię budować takie konstrukcje jak nikt inny. To jest MOJA budowla i jestem z niej dumny”. Najważniejszą ideą konkursu jest oderwanie dzieci i młodzieży od portali społecznościowych i gier komputerowych poprzez wskazanie ciekawych form aktywności, podniesienie poczucia własnej wartości i odwagi w podejmowaniu rywalizacji.
Fundusze Europejskie
Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej.
Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich.
„Myślę, więc nie śmiecę”
Już 28 raz nasi uczniowie wraz z wychowawcami wyruszyli sprzątać szkolne place zabaw, boisko, teren wokół szkoły i dzielnicę.Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów.
Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”.
Dzień Chłopaka
Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia :)
BohaterON – włącz historię!
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Ma ona na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.
Przygoda w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
522 września klasa I wybrała się do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Pierwszoklasiści wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych, w czasie których malowali drewniane ptaki i ozdabiali je różnokolorowymi wzorami według własnego pomysłu. Każdy swoje wspaniałe dzieło zabrał na pamiątkę do domu. W czasie pobytu w Etnocentrum uczniowie zwiedzili budynek dawnego dworca kolejowego. Dzięki nowoczesnej technologii odbyli interaktywne spacery po nowoczesnej przestrzeni, podczas których poznali życie codzienne i dawne zwyczaje mieszkańców naszych okolic. Wysłuchali legend związanych z naszym rodzinnym miastem. Poznali lokalne historie, zwyczaje i obrzędy. Aktywna forma zajęć sprawiła, że dzieci z wielkim zaangażowaniem i ciekawością podejmowały każde wyzwanie.
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO - ŚWIĘTO SZKOLNEJ DEMOKRACJI
7Na początku września uczniowie naszej szkoły zdecydowali, że opiekunkami Samorządu Uczniowskiego zostaną panie: Beata Wietecha–Sysak, Bogusława Kustroń i Dorota Janik.
Wybory na przewodniczącego SU odbyły się 21 września. Poprzedzone były kampanią wyborczą. W tym roku na start w wyborach zdecydowało się czworo uczniów: Emilia Zajdel z klasy VIIa, Zofia Wojtuszewska z klasy VIIb oraz Maria Wojtuszewska i Patryk Kubit z klasy VIII.
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września w naszej szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kropki- dzień kreatywności i zabawy. Z tej okazji uczniowie klasy III b poznali historię małej dziewczynki Vashti, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła w swoje możliwości. Następnie dzieci wykonały wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. To był wspaniały dzień dla nas wszystkich!
Wycieczka do Żarnowca
W czwartek 9 września, korzystając z pięknej pogody, klasa III B odbyła wycieczkę do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. W ramach zwiedzania muzeum uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej pt: "Życie i twórczość Marii Konopnickiej". Lekcja ta przybliżyła dzieciom postać tej sławnej i ważnej dla polskiego narodu poetki i pisarki, związanej z naszym regionem. Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w XIX-wiecznej Szkole Ludowej w Żarnowcu, gdzie obecnie mieści się muzeum. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach kaligrafii, na których odwzorowywali pismo za pomocą pióra i atramentu z kałamarza, tak jak to robiono w tamtych czasach. Było to bardzo ciekawe i zajmujące doświadczenie.
Jubileuszowe Narodowe Czytanie 2021
6 września nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Wydarzenie to ma na celu propagowanie znajomości polskiej literatury.
Podczas tegorocznej, dziesiątej edycji lekturą był dramat pt. „Moralność pani Dulskiej”.
Uroczystość pasowania "pierwszaków" na uczniów szkoły
"Nauka to podróż, która trwa przez całe życie"
Jak co roku, choć tym razem w innej formie, celebrowano rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Dzisiaj również do grona uczniów naszej szkoły zostali oficjalnie włączeni także pierwszoklasiści. Z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w auli odbyła się uroczystość pasowania dzieci z klasy pierwszej na uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Krośnie.
Startuje nabór wniosków na stypendia szkolne na rok szkolny 2021/2022
W związku ze zbliżającym się terminem naboru wniosków o przyznanie stypendium szkolnego (socjalnego) dla uczniów w nowym roku szkolnym 2021/2022 Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krosna przypomina najważniejsze informacje, które mogą się przydać przy ubieganiu się o pomoc finansową.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń mieszkający na terenie Gminy Miasto Krosno, znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna. Uprawnieni uczniowie szkół publicznych i niepublicznych, niepublicznych szkół artystycznych oraz słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Galeria zdjęć
brak danych