W dniu dzisiejszym uczniowie klasy I i II mieli okazję zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Do centrum zawiozła nas kolejka, która była jedną z atrakcji dzisiejszego dnia. Najpierw udaliśmy się najdłuższymi na podkarpaciu schodami ruchomymi, które zawiozły nas na spotkanie z przewodnikiem. Zwiedziliśmy Piwnice i wystawy w nich eksponowane związane z historią szkła. Obejrzeliśmy film, który przybliżył uczniom początki tworzenia się przemysłu hutniczego w naszym mieście. Największe zainteresowanie wzbudziły u dzieci warsztaty malowania na szkle. Każdy wykonał własny obrazek, który zabrał z sobą do domu. Dzieci wybijały także pamiątkowe szklane medale, które otrzymały na własność. Mogły z bliska obserwować pracę hutnika oraz pań zajmujących się projektowaniem i zdobieniem wyrobów ze szkła. Każdy chętny mógł zrobić zakupy w sklepie z pamiątkami. To była wyjątkowo udana wycieczka. Niedługo wakacje wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzenia centrum serdecznie polecamy to wyjątkowe miejsce w naszym mieście.
Aktualności
Wycieczka do CDS w Krośnie
KrosnoGry
Uczniowski Klub Sportowy działający przy naszej szkole po raz pierwszy wziął udział w tegorocznych Dniach Krosna. W niedzielę 15 czerwca br. przystąpiliśmy do „KrosnoGry” – gry miejskiej organizowanej po raz trzeci na krośnieńskim rynku przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza i Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna.
Członkowie organizacji pozarządowych wspólnie z pracownikami CWOP przygotowali program zaprezentowania się na scenie i poszczególnych stoiskach. Trasa „KrosnoGry” obejmowała Osiem Przystanków Kontrolnych i Przystanek Specjalny. Na kolejnych przystankach zadaniem uczestników było indywidualne lub grupowe wykonanie jednego lub dwóch zadań.
UKS był odpowiedzialny za ósmy przystanek umiejscowiony na dziedzińcu PWSZ-u. Panie Gabriela Opyd – Pacuta i Beata Liebner – Pirga przeprowadzały konkurencje z mini tenisa, na przygotowanym przez nie wcześniej boisku. Były to zadania indywidualne, dopasowane do wieku uczestników.
Wśród 18 drużyn zgłoszonych do „KrosnoGry” byli również nasi reprezentanci. Kapitan Drużyny – pani Beata Wietecha – Sysak oraz 3 uczniów klasy VI – Aleksandra Gryb, Berenika Pacuta i Hubert Wdowiarz świetnie radzili sobie na z poszczególnymi zadaniami. Należało się wykazać nie tylko wiedzą, ale także sprytem, umiejętnościami artystycznymi i sportowymi.
Te kilka godzin spędzonych na krośnieńskim rynku przyniosło nam dużo zabawy i satysfakcji. Jesteśmy bogatsi o kolejne nowe doświadczenia.
Prezes UKS
Beata – Liebner Pirga
Rozstrzygnięcie konkursów klasowych
W tym tygodniu zostały roztrzygnięte dwa konkursy w klasie drugiej. Uczniowie najpierw zmagali się z tabliczką mnożenia do 50. Celem konkursu było nabywanie biegłości rachunkowej.
Wyłoniony został MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA, którym jest w tym roku szkolnym Oskar Pirga.
Drugoklasiści ćwiczyli również czujność ortograficzną i utrwalali zasady poprawnej pisowni. W tych zmaganiach najlepsza okazała się Aleksandra Kaszowska, która została MISTRZEM ORTOGRAFII.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w klasie trzeciej !
Mobilne planetarium
W dniu dzisiejszym został zorganizowany pokaz dla uczniów naszej szkoły w mobilnym planetarium. Miał on na celu zaciekawienie i przybliżenie wiedzy na temat zjawisk astronomicznych i geograficznych zachodzących na niebie. Każdy seans, zarówno tematem, zakresem podawanych informacji i formą był dostosowany do wszystkich grup wiekowych. Uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach.
Znawcy Mitycznego Świata
11 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 w Krośnie odbyła się kolejna edycja popularnego konkursu "Znawcy Mitycznego Świata".
Już czwarty raz nasza szkoła brała w nim udział i po raz czwarty zdobyliśmy I miejsce!!! Tym razem sukces szkole zapewnili uczniowie klasy V: Karolina Menet i Filip Misiak. Do konkursu przygotowała ich pani Beata Wietecha - Sysak. GRATULUJEMY!
Szkoła przyjazna utalentowanym uczniom
Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wzięła udział w uroczystości podsumowania konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Konkursy przedmiotowe organizowane przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty kierowane są do uczniów szczególnie uzdolnionych, wykazujących zainteresowanie tematami i zagadnieniami związanymi z elementami treści podstaw programowych. Wielokrotni laureaci i zwycięzcy konkursów organizowanych w tym roku szkolnym otrzymali nagrody i listy gratulacyjne. Laureatem dwóch konkursów przedmiotowych z matematyki i przyrody był uczeń naszej szkoły Mateusz Winiarski. Mateusza do konkursów przygotowywały panie Iwona Turowska i Dorota Bukowska.
Do 37 szkół podstawowych i 25 gimnazjów trafiły natomiast certyfikaty „Szkoły przyjaznej utalentowanym uczniom”. Certyfikaty przyznawane są placówkom, które potrafią stworzyć uczniom odpowiednie warunki do rozwijania zdolności i osiągania sukcesów w konkursach. Miło nam poinformować, że nasza szkoła jako jedyna z krośnieńskich szkół podstawowych w tym roku otrzymała taki certyfikat. Odebrała go pani Dyrektor Iwona Kubit.
Gratulujemy Mateuszowi i nauczycielom, bo tylko wspólny wysiłek ucznia i nauczyciela oraz życzliwe wsparcie rodziców są gwarancją sukcesu i satysfakcji dla obu stron.
Podsumowanie wyników konkursów z języka angielskiego
W dniu 9 czerwca 2014 r w Szkole Podstawowej nr 12 w Krośnie odbył się II etap Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego English is easy dla uczniów klas trzecich. Naszą szkołę reprezentowała Kamila Jaworska i Wiktor Wilk, którzy uzyskali najwyższe wyniki w eliminacjach szkolnych. Miło nam poinformować, że Wiktor zajął III miejsce. Gratulujemy kolejnego sukcesu i czekamy na więcej.
Starsi uczniowie próbowali swych sił w Alternatywnej Olimpiadzie ,,Młody anglista” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 14 w Krośnie. Swoich sił próbowali:
Mateusz Winiarski klasa VI, Maksymilian Filip klasa VI, Filip Misiak klasa V.
Najlepiej wypadł Mateusz Winiarski, który zajął VIII miejsce.
Gratulujemy!!!!
Koncert muzyczny
Dzisiaj gościliśmy w szkole uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie. Tematem przewodnim koncertu były instrumenty dęte drewniane i blaszane. Uczniowie mieli nie tylko okazję zetknięcia się z utworami muzyki poważnej, ale również rozrywkowej. Mogli z bliska obejrzeć: saksofon, trąbkę, flet, waltornię, sakshorn. Na scenie prezentowali się soliści i kwartety. Koncert bardzo się podobał. Wszyscy artyści byli oklaskiwani gromkimi brawami. Koncerty uczniów szkoły muzycznej stały się już tradycją w naszej szkole.
Cała Polska Czyta Dzieciom
W grudniu 2010 roku Krośnieńska Biblioteka Publiczna włączyła się w ogólnopolską akcję społeczną „Cała Polska czyta dzieciom", której inicjatorem jest Fundacja „ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom". Głośne czytanie dzieciom odpowiednio dobranych do wieku i zainteresowań książek jest czynnością prawie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Nasza szkoła również aktywnie włączyła się w akcję czytania zaczynając od najmłodszych przedszkolaków po uczniów klasy trzeciej. Z okazji XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Roksaną Jędrzejewską - Wróbel autorką książek i słuchowisk dla dzieci. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. ,,To co w życiu ważne" organizowany przez bibliotekę, w którym reprezentowała naszą szkołę klasa III. Szkoła otrzymała dyplom uznania za życzliwość i wsparcie akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie obejrzeli inscenizację krośnieńskiej legendy ,,Panny w kamień zamienione".
Festyn rodzinny
Tradycją naszej szkoły stały się festyny rodzinne połączone z obchodami Dnia Dziecka. W tym roku również dzięki zaangażowaniu pani Dyrektor, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły oraz prezesa klubu ORLEW mogliśmy umilić sobotnie przedpołudnie naszym milusińskim. Odwiedził nas pan Prezydent Bronisław Baran wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Miasta Krosna pan Stanisław Słyś oraz pan Zbigniew Kubit - Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Krosna. Przyszło też wielu mieszkańców dzielnicy wraz z dziećmi. W trakcie festynu rozstrzygnięty został konkurs talentów. Mogliśmy podziwiać występy naszych uczniów między innymi: pokaz Zumby, karate, capoeiry, popisy instrumentalistów i wokalistów. Każdy chętny mógł skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni, basenu z kulkami, trampoliny. Można było pomalować sobie twarz lub zrobić odświętną fryzurę. Wszyscy którzy brali udział w zabawach i grach sportowych otrzymali medale. Odbył się także mecz piłkarski SP nr 5 kontra drużyna Orlew. Spragnieni i głodni mogli zaopatrzyć się w bufecie w różne smakołyki. Rodzice przygotowali z tej okazji pyszne domowe wypieki, gofry, napoje, grillowane kiełbaski. Dopisała nam pogoda i goście. Wszystkim, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie całej imprezy serdecznie dziękujemy.
Ostatni dzwonek na poprawę ocen
Koniec roku szkolnego to czas, kiedy uczniowie coraz częściej myślą o zbliżających się wakacjach. Zasłużony odpoczynek musi być poprzedzony intensywną pracą w ostatnich tygodniach przed klasyfikacją. Wiele osób chce uzyskać jak najlepsze wyniki, aby móc cieszyć się z satysfakcjonującego świadectwa. To jest więc ostatni dzwonek na poprawienie tego, co nam nie wyszło.
Oto kilka prostych porad, które ułatwią ci zapamiętywanie i naukę:
1. Zrób plan - jeśli na bieżąco nie porządkowałaś notatek i materiałów, zapewne panuje w nich chaos, który nie sprzyja nauce. Podziel zagadnienia na ważne i mniej ważne.
2. Stwórz sobie warunki do spokojnej nauki - uporządkuj biurko, wyłącz radio i telewizor, poproś współlokatorów o ciszę, to ułatwi ci skupienie.
3. Zaangażuj do nauki różne zmysły, dopilnuj, aby wkuwanie nie było monotonne - rób krótkie notatki, rysunki, podkreślaj na kolorowo, graj w skojarzenia.
4. Ucz się na głos, wtedy trudniej będzie ci się rozproszyć. Przeczytaj coś, a następnie spróbuj powtórzyć to z pamięci lub czytaj notatki spacerując po pokoju - monotonne powtarzanie nie sprzyja zapamiętywaniu.
5. Powtarzaj. Każdy dzień nauki zacznij od krótkiej powtórki tego, czego nauczyłaś się poprzedniego dnia.
6. Nie zapominaj o przerwach. Co godzinę postaraj się na chwilę oderwać od nauki - wyjdź z psem, zrób kilka ćwiczeń rozciągających.
7. Zadbaj o codzienną dawkę ruchu - kiedy ćwiczysz, wpływasz korzystnie na pracę umysłu. Najlepiej, jeśli wybierzesz aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, wtedy dotlenisz się i odstresujesz.
8. Znajdź kogoś, kto będzie cię przepytywał - mamę, siostrę, koleżankę. Kiedy będziesz miała świadomość, że masz przed kimś odpowiadać, zyskasz więcej motywacji do nauki i zapamiętywanie na pewno pójdzie ci lepiej.
9. Pamiętaj o śnie. Podczas snu mózg przetwarza wszystkie zdobyte informacje, a ty wypoczywasz i przygotowujesz się do następnego dnia wydajnej nauki.
Trzymamy kciuki za Was wszystkich i życzymy powodzenia koniec roku już 27 czerwca a poźniej .......
Mam talent
W sobotę 31 maja 2014 r w czasie rodzinnego festynu zorganizowanego przez naszą szkołę przy współpracy z panem Józefem Habratem Prezesem MLKS ORLEW oraz Radą Rodziców rozstrzygnięty został konkurs MAM TALENT. W konkursie mógł wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły, który przygotował własny program prezentujący szczególne umiejętności indywidualnie lub grupowo. Prezentowały się więc zespoły muzyczne oraz soliści. Mogliśmy obejrzeć popisy sportowe karate i capoeira. Odbył się pokaz układania na czas kostek Rubika oraz rysunku. Zaprezentował się również ,, kabaret ". Komisja w składzie: Iwona Kubit - dyrektor, Małgorzata Gierula - Słyś - nauczyciel, Ewa Wojtuszewska - Przewodnicząca Rady Rodziców po długiej i burzliwej naradzie przyznały nagrody następującym uczniom:
I miejsce: Michał Jastrzębski klasa IV ( kostka Rubika )
II miejsce: Filip Misiak klasa V ( gitara ),
Szymon Rechziegel klasa V ( gitara )
III miejsce: Mateusz Sidor klasa V (capoira ),
Jakub Szmigiel klasa IV ( śpiew )
Wyróżnienie: grupa Karate Garyu w składzie:
Stanisław Świder klasa V,
Adam Valiev klasa V,
Michał Jastrzębski klasa V.
Publiczność mogła również nagrodzić swoich faworytów a okazał się nim zespół Anioły w składzie:
Ola Celna - śpiew,
Ola Wajda - gitara.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy odwagi i cieszymy się, że mamy w naszej szkole tyle talentów.
Dzień Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka
życzymy Wam wszystkim uśmiechu, radości,
spełnienia marzeń, słodyczy co zębów nie psują i lekcji, które się same odrabiają.
Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny
Miło nam poinformować, że w VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Miejski Zespół Szkół nr 1 w Krośnie nasi uczniowie zajęli czołowe lokaty. Konkurs składał się z dwóch etapów, w czasie których uczniowie zmagali się z trudnościami ortograficznymi.
Kategoria klas I - III - Kamila Jaworska klasa III - miejsce I
Kategoria klas IV - VI - Mateusz Winiarski klasa VI - miejsce III
Gratulujemy finalistom i życzymy dalszych sukcesów!!!!!
Komunikat Szkółki Tenisa
Bezpłatne zajęcia z tenisa dla wszystkich członków Uczniowskiego Klubu Sportowego w maju i czerwcu będą odbywać się w sali gimnastycznej przy naszej szkole w następujących terminach:
WTOREK - 12.30 - 13.30
ŚRODA - 12.30 - 13.30
PIĄTEK - 12.30 - 13.30
Dodatkowe informacje u instruktora tenisa:
Tomasz Klonowski tel. 793 749 096
Festyn rodzinny
FESTYN RODZINNY
31 MAJA 2014
godz. 9.30 - 14.00
Zapraszamy dzieci pod opieką rodziców
PROGRAM FESTYNU
1. Godz.9.30 - oficjalne rozpoczęcie festynu - duża sala gimnastyczna:
- powitanie przez panią Dyrektor, przedstawienie planu imprezy
- konkurs MAM TALENT - prezentacja uczestników
- pokaz ZUMBY w wykonaniu uczniów naszej szkoły
2. Gry i zabawy sportowe na zielonym boisku
- konkurencje sportowe dla dzieci w grupach wiekowych
- konkurencje sprawnościowe dla rodziców z dziećmi
3. Kącik zabaw:
- zjeżdżalnia, basenik, trampolina, malowanie twarzy
4. Godz.12.30 - mecz piłki nożnej drużyna SP nr 5 kontra drużyna ORLEWU
5. Godz.14.00 - zakończenie festynu
Przez cały czas trwania imprezy w sprzedaży będzie kiełbaska z grilla oraz pyszne domowe wypieki przygotowane przez rodziców.
W przypadku niesprzyjającej pogody imprezy sportowe odbędą się na sali gimnastycznej. W związku z tym prosimy o dostosowanie obuwia sportowego.
Zagubieni.pl
Dzisiaj oddziały przedszkolne wraz z klasami I - IV obejrzały spektakl teatralny pt.,,Zagubieni.pl". Bohaterem przedstawienia był chłopiec o imieniu Frank, który poprzez ciągłe siedzenie przed komputerem i granie w gry komputerowe, stracił coś co jest najcenniejsze na świecie przyjaźń. Chłopiec znalazł się w grze komputerowej. Zrozumiał, że jego postępowanie nie było dobre. Kiedy udało mu się wrócić do świata realnego odzyskał swoją przyjaciółkę. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w spektaklu.
Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży "Moja przygoda w muzeum"
Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży pomiędzy 5 a 19 rokiem życia. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży o zbiorach muzealnych różnego typu i profilu specjalistycznego, ich rodowodzie, charakterze, wartościach naukowych, historycznych i artystycznych; kształtowanie właściwych upodobań estetycznych oraz rozwijanie umiejętności plastycznych. W konkursie mogą uczestniczyć dzieci i młodzież szkolna różnych szczebli nauczania w ramach zajęć szkolnych bądź innych placówek wychowawczych lub artystycznych. Przedmiotem zainteresowania uczestników mogą być muzea sztuki, historyczne, archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, techniki, rzemiosła, które dziecko zwiedziło w dowolnym czasie.
Miło nam poinformować, że uczeń klasy II - Kacper Drajewicz otrzymał za swoją pracę pt. ,,Karpacka Troja" - wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.
Pierwsza pomoc
Dzisiaj w klasie II odbyły się zajęcia z pierwszej pomocy. Uczniowie uczyli się, jak należy pomóc osobie chorej na astmę. Zapoznali się również zesposobami postępowania przy krwotoku z nosa, oparzeniach, otarciach naskórka i bólach brzucha. Ćwiczyli na manekinie sztuczne oddychanie. Uczyli się również układać ciało w pozycji bocznej ustalonej. Zajęcia przeprowadziły studentki pielęgniarstwa PWSZ w Krośnie.
Święto Polskiej Niezapominajki
Dzisiaj w szkole odbył się apel z okazji Święta Polskiej Niezapominajki. Był to pretekst do tego, aby przypomnieć sobie, jaki wpływ mamy my ludzie, no to co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu. Inscenizację przygotowała klasa I pod kierunkiem pani Małgorzaty Słyś. Był to ich debiut na szkolnej scenie. Mali artyści pięknie recytowali i odgrywali swoje role.
Na apelu gościły również panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie, z którą nasza szkoła współpracuje już od wielu lat. W związku z akcją ,,Cała Polska czyta dzieciom", którą kontynuujemy również w tym roku szkolnym, bajki dzieciom czytają dorośli. Dzisiaj wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy czytały zaproszone panie oraz pani dyrektor Iwona Kubit i nasza niezastąpiona pani Krysia Wilk.
Archiwum Aktualności