Zbliża się dzień 1 listopada - dzień, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. W tym szczególnym dniu będziemy odwiedzać cmentarze, zapalać znicze - symbole naszej łączności z tymi, których brakuje dziś pomiędzy nami. Uczniowie naszej szkoły każdego roku pamiętają o grobach poległych w obronie naszej Ojczyzny. W dniu dzisiejszym udaliśmy się pod pomnik upamiętniający mieszkańców naszej dzielnicy, którzy oddali swe życie w czasie I i II wojny światowej.
Pamiętamy
Konkurs z języka angielskiego
Miło nam poinformować, że uczeń klasy VI Filip Misiak zakwalifikował się do etapu rejonowego konkursu organizowanego przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty z języka angielskiego. Gratulujemy i trzymamy kciuki za Filipa !!!!
Darmowa nauka gry w tenisa
Każdy uczeń naszej szkoły ma możliwość skorzystania z darmowych zajęć gry w tenisa pod okiem trenera. Zajęcia będą odbywać się:
wtorek - godz. 14.00 - 15.00
środa - godz. 14.10 - 15.10
sobota - godz. 8.00 - 9.00
Zajęcia będą się odbywać na sali gimnastycznej w szkole.
Pasowanie na ucznia
23 października 2014r. w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia”. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klasy I zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości.
Następnie pierwszoklasiści uroczyście ślubowali przed pocztem sztandarowym: być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani dyrektor Iwona Kubit dokonała ceremonii pasowania na ucznia dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „ Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Z okazji tej uroczystości wychowawczyni klasy I wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. Następnie dzieci i rodzice udali się na słodki poczęstunek.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce i samych radosnych chwil spędzonych w szkole.
Jestem widoczny jestem bezpieczny
Uczniowie klasy pierwszej 23 października uczestniczyli w Sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Zespół FAMA SHOW zaprezentował zasady bezpiecznego zachowania się dzieci w ruchu drogowym i zademonstrował sposoby użytkowania wręczonych "odblasków".
Akcja „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” realizowana jest w ramach programu Prezydenta Miasta Krosna „Dorastam Bezpiecznie”. Każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał zestaw odblasków i edukacyjną kolorowankę.
Karta dużej rodziny
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest integralną częścią rządowego programu wspierania dla rodzin wielodzietnych. Karta przewiduje system zniżek dla rodzin zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne na terenie całego kraju.
Kto może otrzymać Kartę Dużej Rodziny?Kartę Dużej Rodziny może otrzymać rodzina wielodzietna niezależnie od dochodu, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica, którzy mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
- w wieku do ukończenia 18 roku życia;
- w wieku do 25 roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej;
- bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znaczny stopniu niepełnosprawności.
Jak otrzymać Kartę Dużej Rodziny ?
Wypełniony wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny z wymaganymi dokumentami (oryginałami bądź odpisami) składa się w Urzędzie Miasta Krosna przy ul. Lwowskiej 28A w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia sala obsługi nr 2 w godzinach od 7.30 – 15.30.
Więcej informacji na stronach:
http://www.krosno.pl/pl/dla-mieszkancow/zdrowie-i-pomoc-spoleczna/karta-duzej-rodziny/
Bezdomny zwierz też musi jeść
Przypominamy, że do końca października trwa akcja
BEZDOMNY ZWIERZ TEŻ MUSI JEŚĆ
Zapraszamy do udziału przedszkolaków, uczniów i nauczycieli (opiekunów), którzy zechcieliby wesprzeć bezdomne psy i koty.
W imieniu Krośnieńskiego Inspektoratu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „Animals” zbieramy suchą karmę, karmę w puszkach, ryż, makaron, stare kocyki, gryzaki dla zwierząt.
Jeżeli jako człowiek, nie umiesz uszanować zwierzęcia, to tym bardziej nie uszanujesz drugiego człowieka.
Komunikat Rady Rodziców
- 22 października 2014 r. (środa) o godz.17:00 odbędzie się zebranie Rady Rodziców z Radą Pedagogiczną. Zapraszamy 5-tki klasowe oraz chętnych rodziców.Sylwia WyderkaPrzewodnicząca R. Rodziców SP 5 w Krośnie
Czarna owieczka
Dzisiaj gościł w naszej szkole Teatr Bazyl, który przedstawił bajkę pt. „Czarna Owieczka”. Aktorzy wraz z pacynkami w ciekawy sposób zaprezentowali ważne dla każdego wartości jak tolerancja, niesienie pomocy innym, dążenie do realizacji swoich marzeń i wiarę w siebie. Główną bohaterką przedstawienia była Mela, owieczka o czarnym futerku, która nie była akceptowana przez inne zwierzęta z zagrody. Cała akcja rozgrywała się w górach, gdzie grasował zły zbój, który ograbiał najbiedniejszych i nie bał się nikogo z wyjątkiem najdzielniejszego górala Janosika. Gdy po raz kolejny zbój okradał kurnik, Mela jako jedyna odważyła się przeciwstawić złoczyńcy i została bohaterką całej zagrody.
Było to przedstawienie z góralskim folklorem, poruszało problem akceptacji siebie i innych oraz ukazywało starą prawdę, że inny nie znaczy gorszy.
Komunikat Rady Rodziców
Rada Rodziców informuje o składkach w bieżącym roku szkolnym:
- 35 zł za pierwsze dziecko
- 15 zł za drugie dziecko
- bez opłaty za trzecie i kolejne dziecko
- wpłat należy dokonywać u skarbników klasowych do 30 listopada 2014 r.
W ubiegłych latach Rada Rodziców powiększyła zebraną kwotę dwukrotnie, a nawet trzykrotnie, poprzez akcje dochodowe. Na rok szkolny 2014/15 planujemy następujące akcje:
- sprzedaż kalendarza szkolnego
- zabawa Andrzejkowa
- sprzedaż kartek świątecznych.
Z tak powiększonej puli realne są m.in.:
- dofinansowanie wycieczek dla klas III i VI (dla dzieci, których rodzice wpłacili składkę na Radę Rodziców)
- dofinansowanie wyjazdu na zawody, olimpiady
- organizacja Balu Karnawałowego oraz Festynu Rodzinnego
- dyplomy, nagrody, wyróżnienia
- zakup wyposażenia dla szkoły
Dyżur Rady Rodziców
czwartki 12:30 - 13:15 w pokoju pedagoga (ksero)
oraz w indywidualnie umówionych terminach
Sylwia Wyderka tel. 508-668-937 (telefony od 14:00 do 22:00)
Wystawa fotografii pana Tomasza Okoniewskiego
W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej 8 października 2014 roku otwarta została wystawa fotografii pana Tomasza Okoniewskiego, artysty-fotografa i nauczyciela historii w naszej szkole. Jego prace zdobywały wyróżnienia i nagrody w ponad 100 ogólnopolskich konkursach fotograficznych, brały udział w pokonkursowych wystawach w wielu miastach w Polsce i za granicą, w tym na Słowacji, Węgrzech, Rumunii i w Stanach Zjednoczonych. Tomasz Okoniewski jest członkiem Krośnieńskiego Fotoklubu przy RCKP oraz jednym z organizatorów internetowej grupy FotoKrosno, która podejmuje lokalne działania fotograficzne, jak wspólne plenery, projekty oraz wystawy. Indywidualne wystawy jego prac organizowane były w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, Muzeum Podkarpackim w Krośnie, Fotogalerii Grudysz w Krośnie, Dworze Kombornia, w Galerii Fotografii RCKP w Krośnie czy w ośrodkach GOK w Korczynie oraz we Frysztaku. Jego prace są publikowane w ogólnopolskiej prasie oraz wielu wydawnictwach albumowych i okazjonalnych.
Wystawę mozna oglądać do 8 listopada w Saloniku Artystycznym w Bibliotece Publicznej przy ul. Wojska Polskiego.
Panu Tomaszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Patrona i Swięto Edukacji Narodowej
,,Najlepsi nauczyciele to ci, którzy wskazują gdzie patrzeć, ale nie powiedzą co masz zobaczyć"
Są w roku szkolnym dni, które wyróżniają się wśród innych. Taki był dzień dzisiejszy. Świętowaliśmy dziś Dzień Patrona i Święto Edukacji Narodowej zwane popularnie Dniem Nauczyciela. Starsi uczniowie zamienili się rolami z uczącymi i przygotowali lekcje, które samodzielnie poprowadzili. W południe odbył się uroczysty apel składający się z dwóch części. W części pierwszej uczniowie klasy IV pod kierunkiem pani Iwony Turowskiej przypomnieli nam postać naszego patrona Jana Pawła II, o oprawę muzyczną zadbał pan Krzysztof Trybus. Druga część poświęcona została pracy nauczycieli. Uświetniły ją wiersze i piosenki przygotowane przez uczniów klasy II i III pod kierunkiem pani Małgorzaty Gieruli - Słyś i pani Doroty Janik. Przewodnicząca Rady Rodziców i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przekazali życzenia dla wszystkich pracowników szkoły. Pani dyrektor wręczyła nagrody dla nauczycieli paniom Iwonie Turowskiej, Dorocie Bukowskiej i Dorocie Janik oraz pracownikom obsługi pani Krystynie Wilk i panu Mariuszowi Nyczowi.
Komunikat
W dniu 13 października 2014 r. o godz. 10.40 - uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona i Edukacji Narodowej. Uczniowie do szkoły przychodzą na galowo. Lekcje odbywają się według planu.
14 października 2014 r. jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych.
Miesiąc Dobroci dla Zwierząt
Krośnieński Inspektorat Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt „Animals” po raz kolejny zaprasza do wzięcia udziału w wielkiej, jesiennej zbiórce karmy. Październik jest Miesiącem Dobroci dla Zwierząt, w trakcie którego przygotowujemy się do mroźnych i trudnych zimowych tygodni. Głodne, zaniedbane zwierzę nie wytworzy ciepła i energii potrzebnej dla przetrwania kilkumiesięcznych chłodów. Bez pomocy naszej i Waszej w pustych miskach często będzie tylko zamarznięta resztka wody.
Zapraszamy do udziału przedszkolaków, uczniów i nauczycieli (opiekunów), którzy zechcieliby zorganizować zbiórkę karmy dla bezdomnych psów i kotów w swoich placówkach, a tym samym pomogli nam napełnić puste kocie i psie brzuchy. Bez Was nie damy rady!
Zapraszamy wszystkich, którym los zwierząt nie jest obojętny. To mały gest o wielkim znaczeniu. Razem napełnijmy głodne kocie i psie brzuchy. Bądźmy razem w poczuciu odpowiedzialności za tych, którzy nie upomną się sami o pomoc.
Bezcenne są puszki z mokrą karmą – mamy możliwość dogotowania do nich ryżu czy makaronu, nakarmimy nią także mocno wygłodzone czy starsze, bezzębne zwierzaki oraz maluchy, którym trudno pogryźć suchą karmę.Suchą karmę, karmę w puszkach, makaron, ryż możecie przynosić przez cały miesiąc do pani Doroty Janik.
Mile widziane są również kocyki i zabawki dla zwierząt.
Zabawa w gotowanie
Dzisiaj uczniowie klasy II bawili się w kucharzy. Każdy z nich przygotował zdrowe kanapki, które wyglądały naprawdę apetycznie!
Sprzątanie świata
„Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Dzisiaj wszystkie dzieci uczęszczające do naszej placówki wraz z wychowawcami kolejny raz aktywnie włączyły się w akcję sprzątania dzielnicy. Od lat staramy się propagować wśród dzieci postawy proekologiczne. Nasze dzieci segregują odpady począwszy od przedszkolaka. Zbieramy zużyte baterie, nakrętki, makulaturę. Bierzemy również udział w programie edukacyjnym ,, Moje miasto bez elektrośmieci".
,, Przyroda jest wieczna, jeżeli jest bezpieczna "
Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik
W środę 1 października 2014 roku byliśmy na wycieczce w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik. Była to nasza zasłużona nagroda zdobyta w zawodach „Skoczki”. Po wielu godzinach jazdy autokarem w końcu dotarliśmy do Centrum. Kilka godzin zwiedzaliśmy różne pomieszczenia, w których było dużo ciekawych przedmiotów. Bardzo mi się tam podobało. Mimo zmęczenia, była to wspaniała wycieczka.
Monika Jastrzębska kl. IV
Światowy Dzień Uśmiechu
Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Uśmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie.
Uśmiech nic nas nie kosztuje, możemy go ofiarować każdemu o każdej porze dnia i nocy i zawsze wraca do nas zwielokrotniony.
Bądź widoczny - noś odblaski
"Bądź widoczny - noś odblaski" to szkolna kampania odblaskowa zorganizowana przez Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno oraz Krośnieńskie Huty Szkła KROSNO S.A. Ma na celu uświadamianie dzieciom i młodzieży konieczności dbania o swoje bezpieczeństwo poprzez noszenie odblasków oraz zachęcanie do aktywności ruchowej.
Dzisiaj na hali sportowej przy naszej szkole odbyło się spotkanie z najmłodszymi uczniami. Dzieci otrzymały odblaski. Spędziły czas na zabawach ruchowych wraz z siatkarzami klubu sportowego. W spotkaniu udział wezięli: funkcjonariusz policji i straży miejskiej oraz zawodnicy klubu siatkarskiego AZS PWSZ Karpaty MOSIR KHS KROSNO.
Sponsorem kampanii są Krośnieńskie Huty Szkła Krosno S.A. Partnerami akcji jest Urząd Miasta Krosna oraz Komenda Miejska Policji w Krośnie.
Moje miasto bez elektrośmieci
Nasza placówka przystąpiła do programu edukacyjnego ,,Moje miasto bez elektrośmieci". Program adresowany jest do szkół podstawowych. Szkoły otrzymują pakiety bezpłatnych materiałów edukacyjnych oraz mają możliwość korzystania z Funduszu Oświatowego, w ramach którego mogą wyposażać szkoły w pomoce dydaktyczne. „Moje miasto bez elektrośmieci” to przedsięwzięcie, które przynosi korzyści wszystkim uczestnikom.
- Mieszkańcy oddają bezpłatnie elektrośmieci - Parking przed Urzędem Miasta Krosna ul.Lwowska 28a, druga sobota miesiąca w godz. 9.00-14.00.
- W przypadku dużych elektrośmieci, jak lodówka lub pralka, można zamówić darmowy odbiór z domu, w dogodnym dla siebie terminie: tel. 801 011 180 lub 22 431 82 60.
- Znajdujące się na terenie gminy szkoły otrzymują nowoczesne wyposażenie i pomoce dydaktyczne w ramach Funduszu Oświatowego.
Program to również szansa na podniesienie poziomu edukacji i warunków nauki w lokalnych szkołach.
Mechanizm jest prosty i całkowicie bezpłatny – mieszkańcy oddający elektrośmieci do punktów zbierania prowadzonych przez ElektroEko otrzymują kupony, które przekazują wybranej przez siebie szkole i w ten sposób zasilają Fundusz Oświatowy. Każdy kupon przeliczany jest na punkty, które szkoła wymienia na pomoce naukowe lub wyposażenie sal lekcyjnych. W ten sposób można pozbyć się zalegających nasze piwnice i strychy elektrośmieci z pożytkiem dla szkoły. Należy jednak pamiętać, aby upomnieć się o kupon dla szkoły, a następnie dostarczyć go do sekretariatu szkoły lub bezpośrednio do koordynatora akcji na terenie naszej placówki pani Doroty Janik.
Wszystkim, którzy zechcą wesprzeć naszą szkołę serdecznie dziękujemy.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie