• REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ W CZASIE EPIDEMII SARS-COV-2

• Cele i zadania świetlicy szkolnej

Celem ogólnym jest zapewnienie uczniom, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy rodziców/opiekunów prawnych, zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój osobowości.

Zadania szczegółowe

Świetlica szkolna realizuje zadania wychowawczo – opiekuńcze poprzez:

1. Pomoc w opanowaniu wiedzy szkolnej i rozwijaniu sprawności umysłowej oraz manualnej uczniów.

2. Zapewnienie bezpieczeństwa przebywających w niej dzieciom.

3. Kształtowanie postaw moralno – społecznych oraz przestrzeganie zasad kultury życia codziennego.

4. Wyrabianie nawyku racjonalnego spędzania czasu wolnego.

5. Pobudzanie aktywności społecznej uczniów m.in. poprzez udział w akcjach charytatywnych.

6. Kształtowanie umiejętności współżycia w grupie i podejmowania zadań zespołowych.

7. Stymulowanie postawy twórczej.

8. Kształtowanie i rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień uczniów.

9. Wdrażanie nawyków zdrowego i higienicznego trybu życia.

10. Współpracę ze środowiskiem rodzinnym, dyrekcją szkoły, wychowawcami, nauczycielami, pedagogiem szkolnym oraz higienistką szkolną.

11. Współpracę z biblioteką szkolną w celu uwrażliwiania na kulturę i nabycie nawyku korzystania z książek.

Założenia organizacyjne

1. Podstawą uczestnictwa ucznia w zajęciach prowadzonych w świetlicy szkolnej jest złożenie przez rodziców/opiekunów prawnych wniosku (Karty zapisu dziecka do świetlicy). Pierwszeństwo zapisu na zajęcia wychowawczo – opiekuńcze mają dzieci rodziców pracujących.

2. Świetlica szkolna sprawuje opiekę nad dziećmi z klas I – III  w godzinach 11:30 – 15:30.

3. W świetlicy szkolnej zajęcia prowadzone są w grupach wychowawczych. Każda grupa liczy do 25 uczniów.

4. Opiekę nad uczniami w świetlicy szkolnej sprawują wychowawcy świetlicy.

Reguły obowiązujące w świetlicy szkolnej

1. Przed wejściem na zajęcia do świetlicy szkolnej myjemy lub dezynfekujemy ręce.

2. Przestrzegamy zasad kulturalnego i bezpiecznego zachowania się. Staramy się być dla siebie mili i uprzejmi, ponieważ to od nas samych zależy, czy będziemy się dobrze w świetlicy czuli.

3. Korzystamy tylko z części zabawek, klocków i gier dostępnych w świetlicy (z takich, które można łatwo zdezynfekować).

4. Przed każdym użyciem zabawki i po skończonej zabawie dezynfekujemy/myjemy ręce.

5. Bawimy się w niewielkich grupach ustalonych przez wychowawcę świetlicy.

6. Wszyscy dbamy o estetyczny wygląd sali, nie niszczymy sprzętu, zabawek i gier.

7. Nie przeszkadzamy sobie nawzajem oraz wychowawcom podczas prowadzenia zajęć i w czasie odrabiania zadań domowych.

8. Wypełniamy wszystkie polecenia wychowawców.

9. Używamy form grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam, dziękuję.

10. Nie wychodzimy z sali bez zgody wychowawcy.

11. Nie oddalamy się od grupy w czasie spacerów i podczas pobytu na boisku czy placu zabaw.

12. Po skończonych zajęciach lub zabawie zostawiamy po sobie porządek.

13. Przed posiłkiem, po zajęciach oraz po powrocie ze spaceru lub placu zabaw czy boiska, starannie myjemy/dezynfekujemy ręce.

14. Zwracamy szczególną uwagę na dzieci młodsze.

15. Za szkody powstałe z winy dziecka odpowiedzialność materialną ponoszą jego rodzice/opiekunowie prawni.

Nagrody i kary

Nagrody:

1. Pochwała wychowawcy świetlicy.

2. Wyróżnienie przez wychowawcę na forum świetlicy.

3. Dyplom.

4. Nagroda rzeczowa.

5. Wyróżnienie na forum szkoły.

Kary:

1. Upomnienie wychowawcy świetlicy.

2. Nagana udzielona przez wychowawcę na forum świetlicy.

3. Powiadomienie rodziców i wychowawcy klasy.

4. Powiadomienie dyrekcji szkoły.

5. Wypisanie ze świetlicy szkolnej.

Nadzór nad świetlica szkolną sprawuje dyrektor szkoły.