• Nadanie imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej nr 5 w Krośnie

        • Jan Paweł II jest  honorowym obywatelem Krosna. Tytuł ten przyznała mu Rada Miasta w 1996 roku.

          Uchwałę w sprawie nadania imienia szkole podjęła Rada Miejska w Krośnie dnia 21 marca 1997 roku na wniosek Dyrekcji, Rady Pedagogicznej i młodzieży szkolnej.  Funkcję dyrektora szkoły pełniła w tym czasie pani Barbara Niepokój.   Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 21 października 1997 roku według następującego programu:

          • godz.10.00 – Msza Święta w kościele pw. Świętych Piotra Apostoła i Jana z Dukli w Krośnie
          • godz.11.30 – poświęcenie Krzyża z Ołtarza Papieskiego, pamiątka wizyty Jana Pawła II w Krośnie
          • godz.12.30 – odsłonięcie tablicy poświęconej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w czasie Jego wizyty w Krośnie 10 czerwca 1997 r, która została umieszczona w holu szkolnym
          • godz.13.00 – program artystyczny w wykonaniu uczniów szkoły

           

                                 

          Zdjęcia z pobytu Ojca Świętego w kościele pw. Świętych Piotra Apostoła i Jana z Dukli w Krośnie 10 czerwca 1997 r

          W tym dniu  w murach naszej szkoły gościliśmy wyjątkowe osoby. Uroczystość uświetnili przedstawiciele władz miasta, województwa i kościoła. Władze państwowe reprezentował ówczesny Prezydenta Miasta Krosna pan Roman Zimka,  Wojewoda Krośnieński pan Piotr Komornicki, Przewodniczący Rady Miejskiej w Krośnie pan Stanisław Kawula, Przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty pan Adolf Hejnar. Ze strony władz kościelnych gościliśmy Arcybiskupa Metropolitę Przemyskiego  księdza Józefa Michalika, księdza Kazimierza Kaczora – archiprezbitera krośnieńskiego, księdza prałata Jerzego Moskala, ks. dziekana Jana Kutynę proboszcza parafii pw. Świętych Piotra Apostoła i Jana z Dukli w Krośnie.

                                   

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

             

          Na okoliczność upamiętnienia tych wyjątkowych chwil w życiu naszej szkolnej społeczności założona została kronika. Możemy odczytać w niej następujące wpisy:

           

           

          Hymn szkoły, który powstał w związku z uroczystością nadania szkole imienia Jana Pawła II napisał pan Jerzy Pernal, który uczył w szkole muzyki.

           

          Dziś w naszej szkole jest wielkie święto

          wszyscy radośnie patrzą na  świat,

          bo od papieża imię to  wzięto

          radośnie śpiewa uczniowska brać

          Ref: Szkoła Jana Pawła II,

                  to jest święty dom.

                 Szkoła Jana Pawła II dla niej  bije radosny dzwon.

                 Szkoła Jana Pawła II pierwszy wspólny dom,

                 szkoła Jana Pawła II - nosi imię -  Polaka tego.

          Dlatego wszyscy słuchajmy Jego

          starszy i młodszy, cały ten świat,

          bo on nas uczy życia świętego

          prostuje ścieżki

          młodzieńczych lat.

           

          Począwszy od roku 1998 dzień 16 października, w którym arcybiskup krakowski Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II jest w naszej szkole Dniem Patrona.

           

                           

          Od roku 1998 kiedy funkcję dyrektora zaczęła pełnić pani mgr Grażyna Zajdel, szkoła nasza aktywnie włączyła się w działania Rodziny Szkół Jana Pawła II. Uczniowie godnie reprezentują szkołę w ogólnopolskich konkursach wiedzy o Janie Pawle II, konkursach plastycznych. Biorą udział w zjazdach szkół Jana Pawła II w Wadowicach.

           

           

            

          2 kwietnia 2005 roku o godz.21.37 zmarł Ojciec Święty Jan Paweł II. W smutku, bólu i modlitwie żegnaliśmy naszego patrona. Ten wyjątkowy tydzień w naszej szkole przebiegał inaczej niż zwykle. Rozpoczął się  apelem, w czasie którego uczciliśmy pamięć Ojca Świętego minutą ciszy. Wspólnie pomodliliśmy się za naszego Patrona. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele udali się pod krzyż papieski. Tam modlitwę poprowadził nasz ksiądz katecheta Roman Lorens,  zapaliliśmy znicze i śpiewaliśmy ulubione pieśni Papieża. Poczuliśmy, że jesteśmy naprawdę jedną, wielką rodziną.  We wtorek, 5 kwietnia młodzież naszego miasta zebrała się o godzinie 12.00 na specjalnej Mszy św. pod krzyżem papieskim.  Następnego dnia uczniowie oraz pracownicy szkoły udali się do kościoła na specjalną Mszę w intencji zmarłego Ojca Świętego.  W czwartek 7 kwietnia, pod tablicą upamiętniającą nadanie imienia Jana Pawła II naszej szkole uczniowie przez cały dzień pełnili wartę.

            

                  

          Wieczorem tego samego dnia włączyliśmy się w ogólnopolską akcję zapalania światełek przy ulicach, placach i instytucjach noszących imię Jana Pawła II. O godzinie 21.20 przed budynkiem szkolnym zgromadzili się nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również mieszkańcy dzielnicy. Był to pewnego rodzaju apel, który połączył nas we wspólnej modlitwie, zadumie i refleksji. Setki świec utworzyły  krzyż i serce – symbole pamięci i nadziei. W godzinie śmierci papieża zapadła przejmująca cisza. Następnie trzymając się za ręce, zaśpiewaliśmy pieśni, które towarzyszyły Papieżowi podczas pielgrzymek do Ojczyzny.

            

          W szkole została  wyłożona Szkolna księga kondolencyjna.

          Piątek,  8 kwietnia był dniem pożegnania z Ojcem Świętym. Wszyscy, którzy nie mogli w tym dniu być na Placu Świętego Piotra, gromadzili się w kościołach, na placach i w domach, aby obejrzeć transmisję uroczystości pogrzebowych.

          O godzinie 10.00 w całym kraju rozdzwoniły się dzwony i zawyły syreny. W ten sposób pożegnaliśmy człowieka, który był wielkim autorytetem dla wszystkich ludzi, bez względu na wyznawaną religię, czy przekonania polityczne.

          Tego dnia, dokładnie w tydzień po śmierci Papieża, o godzinie 21.37 spontaniczną akcją Niech zgaśnie cała Polska oddaliśmy hołd Ojcu Świętemu . Na pięć minut zgasły światła w większości mieszkań i domów.

          W roku 2007 obchodziliśmy dziesiątą rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II. Z inicjatywy obecnej pani Dyrektor mgr Iwony Kubit i Grona Pedagogicznego przy wsparciu Rady Rodziców ufundowany został sztandar, który towarzyszy nam przy wszystkich ważnych uroczystościach szkolnych. „Jesteście przyszłością świata”  to słowa Jana Pawła II, które zostały umieszczone na sztandarze. Na uroczystej akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły świętowaliśmy wspólnie z przedstawicielami władz miasta zastępcą Prezydenta Miasta Krosna panem Bronisławem Baranem oraz ówczesnym Przewodniczącym Rady Miasta panem Stanisławem Słysiem.  

                    

           

          Na uroczystość przybyli także emerytowani dyrektorzy szkoły, nauczyciele oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

          W utworzonej na tę okoliczność izbie pamięci można było obejrzeć pamiątki, albumy, publikacje, zdjęcia związane z pobytem Ojca Świętego w Krośnie.

              

           

          ,, CZŁOWIEK JEST WIELKI NIE PRZEZ TO, CO POSIADA, LECZ PRZEZ TO KIM JEST, NIE PRZEZ TO, CO MA, LECZ PRZEZ TO, CZYM DZIELI SIĘ Z INNYMI ”

          Jan Paweł II

          W 2017 roku  będziemy obchodzić dwudziestą rocznicę nadania szkole imienia

          Jana Pawła II.

           

          Opracowała na podstawie Kroniki szkolnej i zebranych materiałów:

                                                                                                         Dorota Janik