• Jubileusz 20 lecia nadania szkole imienia Jana Pawła II

• ,, Dziś w naszej szkole, jest wielkie święto…” to słowa hymnu, które znakomicie oddają atmosferę tego dnia. Była to szczególna okazja do wspólnego świętowania, wspomnień, ale także podsumowania minionych 20 lat.

Obchody jubileuszowe zainaugurowane zostały Mszą Świętą w Kościele p/w św. Piotra Apostoła i Jana z Dukli w Krośnie. Nabożeństwo celebrowane było pod przewodnictwem byłego proboszcza ks. prałata Jana Kutyny wspólnie z obecnym księdzem proboszczem Janem Bielcem oraz ks. katechetą Mirosławem Wójcikiem. W Eucharystii uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście. Po zakończeniu uroczystości kościelnych, przyszedł czas na wspólną, pamiątkowa fotografię.

Następnie wszyscy udali się do szkoły. W holu szkoły można było obejrzeć wystawę fotograficzną przygotowaną specjalnie z tej okazji. Znalazły się tam zdjęcia Ojca Świętego z czasów dzieciństwa przez  wszystkie etapy jego życia świeckiego, kapłańskiego i pontyfikatu.

Wystawę przygotowały panie Dorota Janik i Małgorzata Słyś.

W holu zostały również wyłożone Kroniki Szkolne oraz Księga Pamiątkowa, w której zaproszeni goście złożyli pamiątkowe wpisy.

Ksiądz prałat Jan Kutyna wpisuje się do Księgi Pamiątkowej.

Kolejnym punktem programu byłą uroczysta akademia. Pani dyrektor Iwona Kubit powitała wszystkich zgromadzonych gości: zastępcę Prezydenta Miasta Krosna  Bronisława Barana, Przewodniczącego Rady Miasta Krosna Zbigniewa Kubita, Przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnicy Juliana Wyderkę, Przewodniczącą Koła Gospodyń Annę Adamiuk, Przewodniczącego Rady Rodziców Janusza Henczla, byłego proboszcza parafii ks. prałata Jana Kutynę oraz emerytowane dyrektorki szkoły panią Barbarę Niepokój i Grażynę Zajdel, a także liczne grono emerytowanych pracowników oraz rodziców.

Dyrektor szkoły w swoim przemówieniu przypomniała, jak zrodziła się idea nadania szkole imienia Jana Pawła II. Jednocześnie wyraziła wdzięczność tym, którzy wspierali tę szlachetną inicjatywę. W dalszej części swojego wystąpienia odniosła się do postaci naszego Patrona zwracając szczególną uwagę na to, jakim człowiekiem był Ojciec Święty, którego siła tkwiła w tym, że był papieżem ludzi, nie pouczał, nie ganił, nie schlebiał, ale podsuwał najwłaściwsze rozwiązania problemów. W sposób mądry, taktowny uczył jak żyć. Cieszył się szacunkiem zarówno wierzących jak i niewierzących. Następnie głos zabierali kolejno zastępca Prezydenta Miasta Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Kubit oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy Julian Wyderka. Wszyscy zgodnie podkreślali, że Patron to bardzo ważna postać w życiu szkoły. Wokół niej buduje się tradycje, wprowadza uczniów w świat wartości. I tak też robi się w naszej szkole.

Od lewej Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Kubit, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran i Dyrektor Iwona Kubit.

Cała społeczność szkolna jest niezwykle dumna ze swego Patrona. Wiedza o życiu i dokonaniach Ojca Świętego Jana Pawła II, przekazywana w szkole młodemu pokoleniu rodzi szacunek do szkoły noszącej jego imię, a poprzez to, szacunek do wiedzy i nauki. Motywuje nas do jeszcze większego wspólnego wysiłku, by w szkole było lepiej, mądrzej, ciekawiej i bardziej przyjaźnie, mimo napotykanych rozmaitych przeciwności. Następnie głos zabrali uczniowie. Kamila Jaworska i Wiktor Wilk poprowadzili nas poprzez sceny z życia Jana Pawła II. Wśród prezentacji przygotowanych przez młodzież były scenki tematyczne, recytacje, utwór  zagrany na skrzypcach przez uczennicę Marię Wojtuszewską przy akompaniamencie pana Krzysztofa Trybusa. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowała grupa przedszkolna pod kierunkiem pani Małgorzaty Zajdel. W występach uczestniczyli uczniowie z klas III – VII oraz zespół wokalny. Nad przebiegiem uroczystości czuwała pani Anna Landa, która wspólnie z panią Aleksandrą Futymą była autorką scenariusza, oprawę muzyczną przygotował pan Krzysztof Trybus, a prezentację multimedialną  pani Iwona Turowska.  Akademia dostarczyła wszystkim zebranym wielu niezapomnianych wzruszeń zarówno poetyckich, jak i muzycznych. Jak podkreślali uczestnicy była bardzo przemyślana i wzruszająca. Padło podczas niej wiele wspaniałych słów uznania dla całej społeczności szkolnej – Grona Pedagogicznego, uczniów i rodziców. Na zakończenie wszyscy przybyli goście otrzymali pamiątkowe foldery oraz kalendarze na 2018 r. przygotowane przez Radę Rodziców działającą przy naszej szkole.

Jan Paweł II powiedział: „Życie jest talentem, powierzonym nam, aby go przekształcać, pomnażać i czynić darem dla innych”. Często w pamięci nosimy tylko najważniejsze myśli, które są drogowskazami, iskierkami nadziei, punktami orientacyjnymi naszego życia. Takich egzystencjalnych wskazówek nasz Patron pozostawił nam bez liku. Nieustannie będziemy odkrywać ich głębię. Przed nami długa droga, pełna zakrętów i trudności. Mamy jednak nadzieję, że każdy z nas będzie kroczył swoją ścieżką życia ze słowami Ojca Świętego na ustach.

Prowadzący uroczystość Kamila Jaworska i Wiktor Wilk.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za możliwość wspólnego świętowania XX Rocznicy Nadania Szkole Imienia Jana Pawła II, a nauczycielom, uczniom i rodzicom za zaangażowanie i ogrom pracy włożony w organizację naszego Święta.

FOTO GALERIA

Opracowała: