• 5 maja

          • Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

            5 maja przypada ważne święto – Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

                   To możliwość przypomnienia społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są takimi samymi ludźmi jak wszyscy – tak samo kochają, bawią się, płaczą, cierpią i walczą ze swoimi słabościami. Chcą się uczyć, pracować, poznawać świat, choć często napotykają bariery.

                    Nasza szkoła włączyła się w uroczyste świętowanie tego dnia. Pracownicy szkoły oraz uczniowie na świetlicy na znak solidaryzowania się z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie założyli pomarańczowe wstążeczki. Kolor pomarańczowy jest symbolem tego święta.

                     Promując akcję otwartości, empatii i zrozumienia dla potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną, pani Monika Ziemiańska przygotowała zajęcia dla grupy uczniów na świetlicy. Pani Monika przeprowadziła pogadankę oraz przeczytała uczniom opowiadanie Joanny Chmielewskiej pt. „Duży”. Wyświetlony został kilkuminutowy film pt. „Niepełnosprawność intelektualna”. Działania te skłoniły uczniów do aktywnego zadawania pytań oraz pozwoliły uwrażliwić ich na drugiego człowieka.

          • Zasady pracy szkół i placówek od 26 kwietnia br. – nauka hybrydowa dla najmłodszych uczniów z 11 województw

          • Komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki

            Małymi krokami wracamy do stacjonarnej pracy szkół i placówek. Na razie, od poniedziałku, 26 kwietnia w jedenastu województwach uczniowie z klas I-III będą mieli zajęcia hybrydowo, a ci z pozostałych klas będą się uczyć jak dotychczas - zdalnie. W pozostałych pięciu województwach organizacja pracy szkół pozostaje bez zmian. Nie wprowadzamy zmian również w funkcjonowaniu przedszkoli. W kształceniu zawodowym będzie możliwość realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. To plan na kolejny tydzień, do 2 maja. Decyzje, jak będzie wyglądała nauka w szkołach w maju poznamy po koniec kwietnia.

             

            Nauka hybrydowa klas I-III w 11 województwach

             

            Od poniedziałku, 26 kwietnia lekcje w systemie hybrydowym w klasach I-III w szkołach podstawowych będą mieli uczniowie w 11 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim.

             

            Uczniowie z pozostałych klas mają zajęcia na dotychczasowych zasadach, nic się u nich nie zmienia.

             

            Nauka zdalna klas I-III w 5 województwach

             

            Od poniedziałku, 26 kwietnia uczniowie klas I-III, ale też z pozostałych klas z województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego, będą uczyć się zdalnie.

             

            Zostaje utrzymany również obowiązek zorganizowania przez dyrektora szkoły opieki świetlicowej dla dzieci, których rodzice są do tego uprawnieni. Wsparcie powinny uzyskać rodziny, w których przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii.

             

            Zasady nauczania hybrydowego

             

            Dyrektor szkoły jest zobowiązany do tego, aby ustalić harmonogram zajęć w taki sposób, aby zajęcia w szkole miało nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I-III oraz co najmniej 50 proc. – zdalnie. Powinien przy tym brać pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia.

             

            W szkole prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie.

            Podstawa prawna:

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

             

            Departament Informacji i Promocji

            Ministerstwo Edukacji i Nauki

          • Stacjonarna działalność przedszkolna od 19 kwietnia 2021 r.

          • Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

            Dotychczasowe obostrzenia w funkcjonowaniu klasach I-VIII szkoły podstawowej zostają przedłużone do 25 kwietnia br.

            Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

            Dziennik Ustaw 2021 r. poz.701

        • Życie bez strachu
          • Życie bez strachu

          • Komenda Miejska Policji w Krośnie w dniu 13.04.2021r. rozpoczyna akcję edukacyjno - informacyjną pn. Życie bez strachu, której celem jest pomoc ofiarom przemocy domowej i zmniejszenie zjawiska przemocy w rodzinie na terenie powiatu krośnieńskiego.

                       Bardzo trudna sytuacja osób dotkniętych przemocą domową związana z pandemią i obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi, w której często ofiary przemocy zostają zamknięte w domach ze sprawcami jej stosowania, skłania nas do podjęcia zdecydowanych działań ukierunkowanych na pomoc pokrzywdzonym tym zjawiskiem.

                       Mając świadomość, że osoby takie często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy, wdrażamy innowacyjne działania edukacyjno - informacyjne zmierzające do zmniejszenia tego zjawiska oraz zwiększenia dostępności pomocy wszystkim ofiarom przemocy domowej.

                       Prowadzone przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Krośnie działania skierowane zostaną do różnych grup społecznych przy wykorzystaniu odmiennych sposobów komunikacji.

                       Na potrzeby akcji opracowano materiały informacyjne w postaci plakatów i ulotek oraz utworzono specjalny, dedykowany działaniom adres poczty elektronicznej tj.: zyciebezstrachu.krosno@rz.policja.gov.pl.

            Dodatkowo w ramach działań w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie zorganizowany zostanie cotygodniowy dyżur koordynatora ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie przy KMP w Krośnie.


             

          • Radosnego Alleluja!!

          • Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
            przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
            Radosnego, wiosennego nastroju,
            serdecznych spotkań w gronie rodziny
            i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja".

            Wielkanoc nastała, moc radości nam dała!
            Życzymy więc wiosny i obfitości.
            Niech ten czas Wam upłynie w pokoju i miłości
            Z okazji Wielkanocy niech życzenia nabiorą mocy
            W sercu pogody, a w dyngusa dużo wody.

                                            Radosnego świętowania życzy

                                             Dyrekcja Szkoły wraz z Gronem Pedagogicznym

          • Sukces Julii w międzyszkolnym konkursie plastycznym

          • W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie odbył się konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem " Kreator mody".  Motywem przewodnim  był "Cygański Tabor".

            Uczennica naszej szkoły Julia Jakieła w kategorii klas IV - VIII zajęła

            I miejsce.

            Gratulujemy Julii i życzymy dalszych sukcesów.

          • Ostatnie pożegnanie

          • Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 24 marca 2021 r. odszedł do  wieczności

             

            śp. Józef Habrat

             

            nasz emerytowany Kolega, nauczyciel wielu pokoleń młodzieży, opiekun i organizator drużyn harcerskich, którego wspominać będziemy, jako życzliwego i pogodnego człowieka

             

            Wyrazy głębokiego współczucia

            Rodzinie i Bliskim

            składają pracownicy Szkoły Podstawowej nr 5 Krośnie

          • Konkurs kuratoryjny z biologii

          • Sukces ucznia klasy VII

            Miło nam poinformować, że Patryk Kubit, uczeń klasy VII, zakwalifikował się do trzeciego, ostatniego już etapu konkursu kuratoryjnego z biologii.

            Patryk, gratulujemy Ci serdecznie i trzymamy kciuki!!!

            Powodzenia!!

          • Nauka zdalna w klasach I - III

          • Od 22 marca do 11 kwietnia 2021 r. uczniowie  klas I - III będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej.

        • Przygody skarpetek w klasie 2B
          • Przygody skarpetek w klasie 2B

          • W ostatnim tygodniu w ramach Dni Głośnego Czytania poznaliśmy pierwsze przygody skarpetek z książki Justyny Bednarek pt.: „Niesamowite przygody 10 skarpetek”.  Na ich podstawie wykonaliśmy „skarpetkowe cudaki”, wśród których pojawiły się myszki, kotki, dinozaury i wiele innych

          • Życzenia z okazji Dnia Kobiet

          • Z okazji Dania Kobiet

            życzymy Wam, Drogie Panie,

            samych radosnych i pogodnych chwil.

            Niech ZDROWIE, energia i słońce

            towarzyszą Wam każdego dnia.

            Bądźcie szczęśliwe, doceniane i kochane!

               Samorząd Uczniowski

          • I Ty możesz pomóc...

          • Szkolne Koło PCK zachęca do udziału w akcji charytatywnej „I Ty możesz pomóc”.

            Zbierane będą artykuły spożywcze, kosmetyki oraz środki czystości. Wszystkie produkty zostaną przekazane potrzebującym rodzinom.

            Artykuły prosimy przynosić w woreczkach lub reklamówkach z dołączoną karteczką (imię, pierwsza litera nazwiska, klasa, do której uczęszcza uczeń).

            Pudełko, do którego można włożyć produkty znajduje się przy szkolnej kuchni.

            Akcja trwa do 26 marca.

          • Zimowe pejzaże - rozstrzygnięcie konkursu

          • Zima, która w tym roku wyjątkowo obdarowała nas śniegiem, była inspiracją dla najmłodszych artystów z klas I - III. Nasi uczniowie od wielu lat chętnie biorą udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym organizowanym przez  Miejski Zespół Szkół nr 1 w Krośnie.

            Celem konkursu było: rozbudzanie wrażliwości na piękno otaczającego świata, przedstawienie różnymi środkami plastycznymi zabaw zimowych, rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz kształcenie i wychowanie dzieci poprzez sztukę.

            Jury pod uwagę wizęło:

            • samodzielność i jakość wykonania,
            • umiejętność doboru tematu pracy,
            • oryginalność.

            Wśród nagrodzonych znalazły się prace naszych uczennic, którym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

             

                                                              klasa III

            Julia Guzik zajęła II miejsce     Sandra Adamiak otrzymała wyróżnienie

            klasa II b

            Anna Szubra otrzymała wyróżnienie

          • Rekrutacja do przedszkola

          • Rekrutacja do przedszkola dla dzieci zapisywanych po raz pierwszy

            Od 17 lutego do 25 lutego 2021 r.

            do godz. 15.00

            w systemie NABÓR na stronie http://nabor.pcss.pl/krosno będzie możliwość elektronicznego wypełnienia wniosku
            o przyjęcie dziecka do przedszkola

            Rodzice:

            - wypełniają w systemie informatycznym wniosek o przyjęcie dziecka,

            - drukują wypełniony wniosek i po podpisaniu składają go
            w przedszkolu pierwszego wyboru. Do wniosku należy dołączyć załączniki wskazane w Informatorze dla rodziców.

            System wygeneruje nazwę użytkownika oraz hasło dostępu, które pozwoli sprawdzić czy dziecko otrzymało miejsce w wybranym przedszkolu.

             

            Serdecznie zapraszamy

                                                                                                  do Oddziałów Przedszkolnych

                                                                                     w Szkole Podstawowej Nr 5 w Krośnie

             

          • „Mój sport – hobby małego krośnianina”

          • Dzieci przedszkolne z grupy „Delfinki” brały udział w konkursie plastycznym „Mój sport – hobby małego krośnianina” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna oraz Dyrekcji SP nr 14 w Krośnie .

            Laureatami konkursu zostali: Nikola Maślanka i Tymoteusz Jaworski.

          • „Portret Świętego Mikołaja”

          • Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie – Zakład Pedagogiki zorganizowała konkurs plastyczny „Portret Świętego Mikołaja” dla dzieci w wieku przedszkolnym. W konkursie wzięły udział również dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych. Miło nam poinformować, że wyróżnienie otrzymała praca Liliany Węgrzyn z grupy „Delfinki”.

          • Komunikat w sprawie organizacji nauki szkolnej

          • Do końca lutego funkcjonowanie szkół i placówek pozostaje na tych samych zasadach

            Podczas konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki poinformował o dalszych decyzjach związanych z funkcjonowaniem szkół i placówek oświatowych. Przez najbliższe dwa tygodnie szkoły i placówki będą działały na dotychczasowych zasadach. W trybie stacjonarnym będą uczyły się dzieci z klas I-III szkół podstawowych, pozostałe grupy uczniów – nadal w trybie zdalnym. Kolejne decyzje dotyczące funkcjonowania szkół i placówek będą podejmowane pod koniec lutego.

            Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji i Nauki