• Sukces naszego ucznia

          • Gratulujemy!!!

            Miło nam poinformować, że uczeń klasy VIII, Jakub Opyd, został finalistą Przedmiotowego Konkursu z Matematyki zorganizowanego dla uczniów szkoły podstawowej przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

          • Dzień Ziemi. Konkurs „Czy masz świadomość ekologiczną”

          • Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole odbył się konkurs ekologiczny dla uczniów klas VI i VII pod hasłem „Czy masz świadomość ekologiczną”. Okazało się, że najlepszą świadomością ekologiczną wykazali się uczniowie klasy VIIa, pierwsze miejsce zajął Szymon Habrat, drugie miejsce zajęła Wiktoria Horak, a trzecie Maja Sińczak. Zwycięzcom gratulujemy!!!

          • Wizyta szkolnego koła LOP w RDLP w Krośnie

          • Przed świętami Wielkiej Nocy wszyscy członkowie szkolnego koła LOP odwiedzili „Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie", gdzie uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych „Drzewa naszych lasów - rola i funkcje lasu”. Na początku dowiedzieliśmy się, jakich drzew używamy na co dzień jako opał, jakie drzewa są nam najbardziej potrzebne i jakie najczęściej wykorzystywane. Po krótkim wykładzie przewodniczka oprowadziła nas po lesie oraz podała najważniejsze informacje odnośnie mijanych przez nas drzew. Na końcu mieliśmy okazję rozpalić ognisko i upiec na nim smakołyki lub kiełbasę. 

            Zosia Wojtuszewska

          • Świat w jednym miejscu

          • Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zainteresowania książką. Tegoroczne hasło  brzmi: ,, Biblioteka - świat w jednym miejscu" i odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Cały świat można spotkać w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie jest w bibliotece na wyciągnięcie ręki.

            To w związku z tym świętem uczniowie klasy I przyjęli zaproszenie do Bibloteki Publicznej. W trakcie zwiedzania bibloteki uczniowie poznali zasady wypożyczania książek oraz zachowania w bibliotece. Dzieci mogły również obejrzeć wybrane pozycje książkowe.

          • Żywa lekcja przyrody

          • W dniu 9 V 2022 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I – III uczestniczyli w ramach edukacji ekologicznej w tak zwanej żywej lekcji przyrody. Dzieci poznały najważniejsze informacje dotyczące życia i pracy tych niezwykle pożytecznych owadów. Dowiedziały się, że pszczoły wytwarzają wiele różnych produktów, które są niezbędne w naszym życiu takich jak: miód, wosk, mleczko pszczele, kit. Mogły obejrzeć  strój pszczelarza, ciekawe eksponaty, elementy sprzętu do hodowli tych owadów oraz fotografie.

            Pszczoły to dla wszystkich wzór pracowitości i doskonałej organizacji życia społecznego. Dzięki dzisiejszej lekcji wszyscy mogli bliżej poznać ich życie.

             

          • Wyniki szkolnego konkursu ,,Zakładka do książki"

          • Kategoria I - przedszkole - klasa I

            I miejsce  - Miłosz Hejnar

            II miejsce - Hanna Langowska (klasa I)

            III miejsce - Julia Urban

            Wyróżnienie: Franciszek Wojtuń, Kamila Steliga (klasa I) 

            Kategoria II - klasy II - III

            I miejsce - Filip Kociuba (klasa II)

            II miejsce  -  Kinga Lorens (klasa IIIa)

            III miejsce  - Emilia Sińczak (klasa III a)

            Wyróżnienie: Lena Kołucka ( klasa II), Wiktoria Florek (klasa IIIa), Zofia Kwolek (klasa IIIa)

             

            Kategoria III - klasy IV - VII

            I miejsce - Julia Guzik (klasa IV)

            II miejsce - Natalia Lorens ( klasa VII b)

            III miejsce - Roksana Janusz (klasa IV)

          • Nadeszła wiosna! Dzień bez plecaka.

          • Czasami w naszej szkole odbywają się dni tematyczne. 21 marca zorganizowaliśmy "Dzień bez plecaka". Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością. Przybory szkolne przynieśli w najróżniejszych "nosidłach". Były to m.in. taczki, kosze na śmieci, klatki dla zwierząt, lodówki turystyczne, skrzynki narzędziowe, opakowanie po proszku, wózek dziecięcy, a nawet odkurzacz!

            Tego dnia każda klasa ubrała się według wcześniej wylosowanego koloru i wzięła udział w pokazie mody, na którym zaprezentowała swoje "nosidła". Jury miało wyłnonić najbardziej pomyslową klasę. 

            W kategorii klas I- III doceniono Pierwszaków.

            Spośód starszych uczniów nagrodzono klasę VIIb, która podbiła serca jury i publiczności nie tylko świetnymi stylizacjami, ale rówżnież wspaniąłą choreografią.

            Po pokazie wszyscy poszliśmy na spacer, a później braliśmy udział w zabawach integracyjnych. 

             

            Samorząd Uczniowski

             

          • Wizyta klasy II w Bibliotece Publicznej

          • 18 marca 2022r. uczniowie klasy II odwiedzili Filię Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Tematem spotkania była wiosna, na którą tak bardzo wszyscy czekaliśmy. Zajęcia rozpoczęły się od omówienia zmian, jakie zachodzą wiosną w przyrodzie. Pani Wiosna napisała do dzieci list, w którym prosiła, aby jej pomóc, bo była przetrzymywana przez Zimę. Uczniowie musieli się wykazać dużą wiedzą na temat wiosny, pierwszych kwiatów oraz ptaków przylatujących z ciepłych krajów, by Zima wypuściła Wiosnę. Następnie uczniowie wykonali pracę plastyczną – przebiśniegi. Na zakończenie zajęć dzieci czytały wiersze o tematyce wiosennej. Wszystkie zadania wykonane zostały bardzo dobrze, dzięki czemu Pani Wiosna została uwolniona i już do nas idzie.

          • Projekt "Nauka-Obecny!"

          • W dniu 4 marca 2022r. uczniowie klas III Szkoły Podstawowej nr 5 w Krośnie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. "Czysta woda - w laboratorium małego technika" i ""Jak kwiaty wyglądają w środku?", zorganizowanych przez Karpacką Państwową Uczelnię i Urząd Miasta Krosna w ramach Projektu "Nauka - Obecny". Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Dlatego też te zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.  Uczniowie mieli możliwość poczuć się jak technik - laboratorant, co przyniosło im wiele satysfakcji. Z pomocą pracowników KPU dzieci poznały tajniki uzdatniania wody i tajemnice budowy kwiatu. Niewątpliwie zajęcia poszerzyły wiedzę uczniów z zakresu edukacji przyrodniczej tj. ekologii i botaniki. Trzecioklasiści nie mogą doczekać się kolejnego spotkania.

          • XXII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny rozstrzygnięty!

          • Miło nam poinformować, że  otrzymaliśmy wspaniałe informacje o wynikach XXII Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Zimowe pejzaże” dla uczniów klas I-III. Konkurs w tym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Spośród 78 prac, jury postanowiło nagrodzić naszych uczniów:

            I miejsce zajął Tomasz Drwięga z klasy III a

            II miejsce zajęła Aleksandra Dec z klasy II

            Wyróżnienie otrzymał Jakub Krzywiecki z klasy III b

            Serdecznie gratulujemy laureatom!

          • Pomoc dla Ukrainy. PILNE!

          • Szkolna społeczność nie pozostaje obojętna na tragedię naszych wschodnich sąsiadów. Włączyliśmy się w zbiórki organizowane przez PCK, Caritas i Polską Akcję Humanitarną. Bardzo dziękujemy za dotychczasową pomoc.

             

            Dziś otrzymaliśmy wiadomość od pani profesor Teresy Mazepy, która jest wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Uniwersytetu Lwowskiego. Pani profesor przebywa obecnie we Lwowie i zwróciła się do nas z prośbą o pomoc. W jednej z lwowskich parafii znajduje się 70 uchodźców ze strefy ostrzału.

            Pilnie potrzebne są:

            • chemia sanitarna np. żele do WC, środki do czyszczenia kabin prysznicowych, płyn do prania i płukania tkanin,  płyn do mycia powierzchni, papier toaletowy, ręczniki papierowe itp.

            • środki ochrony osobistej (podpaski, wkładki higieniczne), kosmetyki i akcesoria, żele pod prysznic,  mydło w płynie,  szampony itp.

            • żywność z długim terminem przydatności np. makarony, kasze, płatki,  konserwy, woda mineralna, kawa, herbata, słodycze, suchy prowiant, który można spożyć bez potrzeby przygotowywania

            • pieluchy dla dzieci, chusteczki nawilżane, kaszki i wszelką żywność dla małych dzieci w słoiczkach,

            • plastikowe sztućce, talerze, kubki, ręczniki papierowe.

            Zbiórka będzie trwała tylko jutro, tzn. 4 marca, ponieważ już w sobotę rusza transport do Lwowa.

            Koordynatorem akcji jest pani Gabriela Opyd - Pacuta.

             

            W przyszłym tygodniu kontynuowane będą akcje charytatywne organizowane przez PCK, Caritas i PAH.

             

            Serdecznie prosimy o Państwa pomoc!

             

            Samorząd Uczniowski

          • Na pomoc Ukrainie

          •  Szkolne Koło PCK organizuje akcję charytatywną pod nazwą

            „Na pomoc Ukrainie”

            W ramach tej akcji zbierane będą:

            - materiały opatrunkowe,

            - środki higieniczne i kosmetyki,

            - żywność długoterminowa, woda,

            - odzież, koce, śpiwory (tylko nowe)

            oraz środki czystości.  

            Artykuły prosimy przynosić reklamówkach z dołączoną karteczką  (imię, pierwsza litera nazwiska, klasa, do której uczęszcza uczeń).

            Pudełka, do których można włożyć produkty znajdują się przy szkolnej kuchni.

             

          • WAŻNE TERMINY

          • 28 lutego wszyscy uczniowie wracają po feriach do nauki stacjonarnej.

            Od 28 lutego do 3 marca do godz. 15.00 zapraszamy Rodziców do potwierdzenia woli zapisu dziecka do przedszkola. Lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych będzie zawieszona na tablicy ogłoszeń w holu przy sekretariacie szkoły.

            7 marca zostanie podana lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.

            Od 7 marca do 11 marca do godz. 15.00 zapraszamy Rodziców do potwierdzenia woli zapisu dziecka do klasy I.

            15 marca zostanie podana lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do klasy I.

          • Wyniki Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania

          • Miło nam poinformować o wynikach Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania. Konkurs był adresowany do uczniów klas I - III.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

             

            Klasa I:

            I miejsce Kamila Steliga

            II miejsce Mateusz Wilk

            III miejsce Antoni Socha

            Wyróżnienia otrzymali:

            Hanna Langowska 

            Filip Boczar

            Klasa II:

            I miejsce Alicja Burek

            II miejsce Ewa Wyderka

            Klasy III:

            I miejsce Tytus Cichoń klasa III a

            II miejsce Milena Szydło klasa III b

            III miejsce Anna Szubra klasa III b

            Wyróżnienia otrzymali:

            Weronika Zajdel klasa III b

            Emilia Sińczak klasa III a

            Bartosz Zubel klasa III b

            Hubert Wilk klasa III b

             

            Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody książkowe, wyróżnieni pamiątkowe dyplomy, które wręczyła pani dyrektor Iwona Kubit. Pomysłodawcą konkursu była pani Dorota Bukowska prowadząca szkolną bibliotekę.

            Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • REKRUTACJA

          • DLA DZIECI ZAPISYWANYCH PO RAZ PIERWSZY DO PRZEDSZKOLA

            Wniosek o przyjęcie do przedszkola wypełnia się w systemie NABÓR na stronie  https://nabor.pcss.pl/krosno/ w zakładce Wypełnij podanie, która aktywna będzie od 14 lutego do 21 lutego 2022 r. do godz. 15.00.

            We wniosku wskazuje się maksymalnie trzy przedszkola według wybranych preferencji.

            Wydrukowany i podpisany wniosek wraz z załącznikami potwierdzającymi spełnianie kryteriów składa się w przedszkolu wybranym na pierwszej preferencji.

            Kolejność składania wniosków nie ma wpływu na przyjęcie dziecka do wybranego przedszkola, przy czym wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.

            Wnioski wypełnione elektronicznie, ale nie dostarczone do przedszkola, nie wezmą udziału w rekrutacji. O przyjęciu do danego przedszkola decydować będzie liczba punktów uzyskanych za spełnianie kryteriów rekrutacyjnych.

          • REKRUTACJA DO I KLAS SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

          • ROK SZKOLNY 2022/2023

            Od piątku 11 lutego 2022 r. rozpoczynają się zapisy dzieci do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Krosno na rok szkolny 2022/2023.

            Podobnie jak w latach ubiegłych rekrutacja do szkół podstawowych prowadzona jest przy wsparciu systemu elektronicznego NABÓR. W zakładce Dokumenty zamieszczone są: poradniki dla rodziców, terminy rekrutacji, obwody szkół podstawowych, uchwała o kryteriach, wzory oświadczeń.

            Obowiązkiem szkolnym od 1 września 2022 r. objęte są dzieci 7-letnie (urodzone w 2015 r.). Dzieci 6-letnie (urodzone w 2016 r.) mogą również rozpocząć edukację w klasie I, o ile korzystały z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym tj. 2021/2022 lub posiadają opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

             

            Kandydaci zamieszkali w obwodzie danej szkoły, którzy ubiegają się o przyjęcie do szkoły obwodowej, przyjmowani są na podstawie złożonego ZGŁOSZENIA.

            Zgłoszenie należy wypełnić w systemie NABÓR, W zakładce Wypełnij podanie, wydrukować, podpisać i złożyć w szkole podstawowej w terminie od 11 lutego do 18 lutego br. do godz. 1500. Dokonanie tej czynności jest równoznaczne z przyjęciem dziecka do szkoły obwodowej.

            Zapisując dziecko do szkoły należy koniecznie sprawdzić, która szkoła jest jego szkołą obwodową – uchwała dotycząca sieci szkół podstawowych zamieszczona jest w zakładce Dokumenty.

            Liczba miejsc w szkołach podstawowych dla dzieci spoza obwodu, w tym spoza Krosna, zostanie podana 22 lutego br.